Birtokvédelmi ügyek

Lakossági tájékoztató a jegyző hatáskörébe tartozó birtokvédelmi eljárásról szóló 17/2015. (II. 16.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Rendelet) új szabályairól

A birtokvédelmi eljárás lényege, hogy a jegyző a birtokos kérésére a tényleges birtoklási helyzet alapján eltilthatja a birtoksértőt a birtoksértő magatartástól, illetve elrendelheti az eredeti állapot helyreállítását.

2015. március 1-jén lépett hatályba a Rendelet, amely speciális eljárási szabályok kidolgozásával szabályozza újra a jegyző hatáskörébe tartozó birtokvédelmi eljárást.

A birtokvédelmi ügyek jellegzetessége, hogy különös érdek fűződik a gyors határozathozatalhoz, ennek megfelelően a Rendelet elfogadásával a jogalkotó célja az eljárás felgyorsítása volt. A szabályozás újdonsága, hogy az eljárás lefolytatására a jegyzőnek mindössze tizenöt nap áll rendelkezésére: ebből az első tíz nap a bizonyítékok előterjesztésére nyitva álló idő, az ezután következő öt napon belül pedig a jegyzőnek a rendelkezésére álló bizonyítékok alapján kell eldöntenie, hogy helyt ad-e a kérelemnek és határozatot hoz, vagy elutasítja azt.

A korábbiaktól eltérően határidő meghosszabbítására nincs lehetőség, tehát a jegyzőnek a birtokvitát azon bizonyítékok alapján kell eldöntenie, amelyeket a felek az eljárás bizonyítási szakaszában elé tárnak. Szintén új szabály, hogy az eljárás felfüggesztésére sincs mód.

Az eljárás változatlanul a jegyzőnél írásban vagy szóban előterjesztett kérelemmel indul A kérelemre vonatkozóan, azonban a kötelező tartalmi elemek taxatíve felsorolásra kerültek, és nagyon fontos, hogy hiánypótlásra nincsen lehetőség.

A Rendelet a korábbi szabályozással ellentétben immáron egyértelművé teszi, hogy birtokvédelmi ügyben a jegyző csupán kétféle határozatot hozhat: ha a kérelem megalapozott, elrendelheti az eredeti állapot helyreállítását, vagy eltilthatja az ellenérdekű felet a jogsértő magatartás gyakorlásától. A jegyzőnek minden más esetben el kell utasítania a kérelmet.

Érdekesség, hogy más eljárási szabályoktól teljesen eltérően állapítja meg a Rendelet a kézbesítési vélelemre vonatkozó szabályt: ha a birtokvédelmi eljárás során született bármely határozat kézbesítése sikertelen, azt azon a napon kell kézbesítettnek tekinteni, amikor az a jegyzőhöz visszaérkezett.

Zemán Tünde

jegyző